Perşembe, Temmuz 18
Shadow

MyBB Forum Açmak

Benim sevdiğim forum türleri arasında olan mybb  php  javascript mysql üçlüsüne dayanan bir forum yazılımdır.Kendi açıklamalarında bile javascript geçmese de kullanmaya başladığınızda sizde görüp anlayacaksınız.Öncelikle her zaman ki gibi isim ve barındırma satın alıyoruz.İsmimizi barındırmamıza yönlendiriyoruz.Daha sonra bu yönlendirmenin gerçekleşmesini bekliyoruz, bazen 24 saat alabiliyor.Bu olayı gerçekleştirdikten sonra hazırız.

Forum açmak için öncelikle hosting şirketimizin bize mail olarak attığı bilgileri kullanarak hosting panelimize giriyoruz.Şimdi önümüzde iki yol var birincisi oto kurulum yapmak ikincisi ise manuel kurulum yapmak.Öncelikle birinci yolu anlatalım.

Cpanel Oto Mybb Kurmak

Cpanel kastımız hosting panel türüdür ve genelde hosting şirketleri bunları kullanır.Resimdeki gibi bir yerdir;

böyle bir yerle karşılaşmışsanız doğru yoldasınız.Gelelim kurulumu nasıl yapacağınıza burada aramız gereken software yada application yada uygulama veya yazılım.Zaten bulduğunuz script türlerinin logolarını göreceğiniz bir kısımdır.biz burada mybb logosunu bulmaya çalışacağız.Bu resimdeki gibi;

buradaki gibi mybb seçiyoruz.Gelen kısımıda kur yada install dediğimizde bize bir kaç bilgi isteyecektir.

Site adresinizi isteyecektir.Sitenizin adresini girin daha sonra sizden tablo prefix isteyecektir. Burayı da isterseniz sitenizin kısaltması yapabilir yada aynı bırakabilirsiniz.Bu ne diye sorarsın veritabanı tablolarına yazdığınız  prefix yada eki ekleyecektir.

Daha sonra ki kısım forumla ilgili kısımdır.Forum adınız, açıklamanız ve maili bunları yazacaksınız.Daha sonra sizden süper admin yada site sahipliği hesabınızın bilgilerini girmelisiniz. Tabi bu girdiğiniz  bilgileri girdiğiniz unutmayın.Burada kullanıcı adı, şifre ve mail adresi isteyecektir. Daha sonra dil seçimi yapıp kurulumu 1-2 dk içinde tamamlanacaktır.

Sitenizin admin paneline siteadresiniz/admin şeklinde giriş yapabilirsiniz.Forum sitenizi görünüşünü  için MyBB Tema Seçimi ve Yükleme yazısını okuyarak değiştirebilirsiniz.Forumunuzda olması gereken eklentiler için MyBB Eklenti Rehberi konusunu inceleyebilirsiniz.

1 Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir